FILMOVÝ KURZ: Jak učit film ve školách?
- Termín: 25. 9. 2024
- Místo konání: DK Ostrov
- Organizátor: Free Cinema
- Spolupráce s: ASFAV, CinEd, Animánie
- Kapacita: dopolední program bez kapacity, dílny ideálně po 15 účastníkách / max. 20 9:30 – 9:45 / prezence
9:45 – 10:30/ úvodní přednáška / Co je to filmová a audiovizuální výchova a jak ji můžeme využívat ve výuce? / MgA. Jiří Forejt, Ph.D.
V současném světě jsme audiovizuálními podněty zcela obklopeni. Formální vzdělávání přitom reflektuje výukový potenciál filmového umění a dalších soudobých digitálních médii zcela okrajově. Filmová a audiovizuální výchova se jako emancipovaný obor dynamicky rozvíjí zejména v posledních patnácti letech. Představíme vám inspirativní paletu oborových metod a technik shrnutých v publikaci “Metodika filmové a audiovizuální výchovy”. Jednotlivé metody rozpracovali pedagožky a pedagogové na základě vlastní praxe, a díky tomu pro vás mohou představovat názornou ukázku toho, jak je možné výuku filmu implementovat ve školním prostředí i volnočasových aktivitách.
10:30 – 11:45 / prezentace první učebnice filmové výchovy – ukázka z multimediálního portálu) / FILMOUKA je tu! / MgA. Lucie Hlavicová
Už jste slyšeli o prvním průvodci světem filmu a audiovize s názvem Filmouka? Ne? Nevadí! Lucie Hlavicová vám tento projekt ráda představí a dokonce si sami vyzkoušíte i praktické ukázky, jak knihu využívat v praxi. Proč Filmouka vznikla? Kdo na ní pracoval? Jak pracovat s tištěnou publikací a multimediální platformou? A co konkrétně může učitelům, ale taktéž čtenářům z řad široké veřejnosti nabídnout? Na všechny tyto otázky a řadu dalších získáte odpovědi. Díky Filmouce se stanete mistry světa filmu a audiovize i vy!
11:45 – 13:00 / občerstvení
13:00 – 15:00 praktické filmové workshopy
1) Dílna dokumentárního filmu (max 15. účastníků)
Co je to vlastně dokumentární film? Jaká jsou jeho specifika, jak se takové filmy tvoří a že se nemusíte bát je začlenit do výuky na všech stupních vzdělávání se dozvíte ve workshopu vedeném Lucií Hlavicovou. Společně nahlédneme pod pokličku tvorby dokumentárních filmů, shlédneme ukázky různých přístupů k tvorbě dokumentárních filmů a zároveň vyzkoušíme vytvořit krátké audiovizuální cvičení v praxi. Nebudou chybět ani další tipy, triky, informace a možnosti, jak začlenit a aktivně využít dokumentární film ve výuce.
2) Dílna animovaného filmu (max 15. účastníků)
Animetod – princip animace
Ukázková lekce online metodiky animace Animetod. Pod vedením si můžete vyzkoušet Animetoda v praxi. Využijeme lekci Princip animace, v úvodu vysvětlíme samotný princip kouzla oživení – setrvačnosti oka, fps, základní jednoduchý pohyb, praktická ukázka u snímacích míst. Jak na to, aby animace byla přesvědčivá? Vysvětlíme si co je tzv. 12 principu animace. Každý účastník bude mít možnost si vlastnoručně vyzkoušet jeden z principů a pokusit se jej naanimovat.
3) Dílna CinEd (filmová projekce a práce s dětmi) (max 15. účastníků) / Jirka
V dílně se účastníci seznámí s možnostmi strukturování filmové projekce pro pedagogické cíle. Jaké metody a techniky využívat pro přípravu studentek a studentů na filmový zážitek? Jaké formy reflexe volit po zhlédnutí filmu? Jakou roli mohou ve výuce sehrát krátké filmy? Představíme vám flexibilní možnosti evropského vzdělávacího projektu CinEd, který budete moci využívat jako podpůrný nástroj při vlastní pedagogické práci.
15:00- 15:30 / závěrečná debata
Přihláška: zde