Ostrovský filmový festivalu, původně národní přehlídka filmové tvorby vznikla v roce 1969 z iniciativy nadšenců, ostrovských učitelů a členů dětského filmového klubu Martin. Pravidelným návštěvníkem a fandou přehlídky byl scenárista a spisovatel Ota Hofman. Po létech jeho patronátu nejen nad přehlídkou, ale i celou dětskou tvorbou byl nově se formující festival s laskavým svolením paní Ireny Hofmanové pojmenován „Festival Oty Hofmana“ .
Milníky festivalu
- 1993 | Rozšíření o televizní tvorbu
- 1999 | Rozšíření o tvorbu pro mladou generaci
- 2000 | Rozšíření o mediální část
- 2001 | Rozšíření festivalu o tematickou část
- 2005 | Rozšíření o naučné filmy pro děti a mládež
- 2006 | Rozšíření o mediální výchovu
- 2014 | Rozšíření o další soutěžní snímky
- 2016 | Rozšíření o Cenu Zpráviček ČT 😀
- 2018 | Rozšíření o soutěž TREATMENT/SYNOPSE
- 2019 | Rozšíření o studentské animované filmy
- 2022 | Rozšíření o seriálovou tvorbu
- 2023 | Rozšíření festivalu do Karlových Varů a Sokolova
Neustálý nedostatek soutěžních snímků přiměl pořadatele festivalu rozšířit přehlídku filmové tvorby pro děti o televizní část.
Protože krize v dětské filmové a nakonec i v televizní tvorbě pokračovala, rozhodli se pořadatelé rozšířit festival o filmy pro mladou generaci a filmy rodinného typu.
Děti již nejsou jen pasivními konzumenty toho, co jim předkládá film nebo televize, chtějí tvořit a prezentovat výsledky své práce. Díky technice a svobodě to mohou udělat doslova po celém světě.
Hlavním impulsem pro tematické rozšíření byl rok 2001, který poskytl inspiraci díky „Vesmírné odyseji 2001“ od A.C.Clarka a umožnil tak jedinečné srovnání fikce se skutečností.
Naučné filmy jsme zahrnuli do programu v rámci mediální výchovy dětí. Máme totiž za to, že výuka pomocí obrazu je nejúčinnější.
S ohledem na připravované zavádění mediální výchovy na školách jsme zavedli mediální výchovu také na festivalu. Seminář o mediální výchově byl součástí filmového programu.
Rozšíření o další soutěžní snímky: dětská videotvorba a o soutěžní snímky: studentské filmy. Organizační tým festivalu se rozhodl využít toho, že děti a mládež chtějí tvořit a prezentovat své práce a doplnil soutěžní část festivalu o soutěžní snímky: dětské videotvorby a o soutěžní snímky: studentské filmy.
Cílem soutěže je ohodnotit práci školních televizních štábů a mladých reportérů, podpořit rozvoj mediálního vzdělávání ve školách, přispět k šíření znalostí o vzniku televizního zpravodajství mezi dětmi, prohloubit vztahy mezi školami a ČT :D, rozšířit zaměření festivalu Oty Hofmana. Soutěž je připravena ve spolupráci s Českou televizí ČT 😀 a s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy.
Rozšíření o soutěž TREATMENT/SYNOPSE na filmu pro děti a mládež – Z důvodu absence kvalitních scénářů a filmů pro děti a mládež jsme se rozhodli oslovit scenáristy a autory k napsání treatmentu k filmu pro děti a mládež.
Rozšíření soutěže o studentské animované filmy, vytvořen projekt „Zavolejte školníka“ na pomoc mediální gramotnosti na školách, nová soutěž o večerníčkovou hudbu.
Festival prošel kromě obměny týmu a struktury, také další změnou. Nabídka soutěžích snímků se rozšířila o seriálovou televizní tvorbu pro nové webové platformy televizních stanic. Projekce vzbudila velký ohlas mezi studenty a učiteli. Byla doprovázena besedou s tvůrci seriálů.
Vzhledem ke 100 procentní vytíženosti kino sálů v Ostrově bylo nutné se podívat na to, kam festival posunout. Sokolov a Karlovy Vary se tak stávají jasnou volbou. Díky tomu se povedlo zvýšit návštěvnost o 3000 diváků. Touto cestou spolupráce chce tým festivalu jít v následujících letech.